جمعه 1 بهمن 1400

                                                                                                                         شهرداری زیدآباد

    

جاذبه های گردشگری و تفریحی زیدآباد
شهر زیدآباد دارای بناهای تاریخی متعددی می باشد که عبارتند از :
١-منزل قدیمی حاج درویش
٢-آب انبار قدیم
٣-حسینیه قدیم
٤-برج آجری
٥-آرامگاه شیخ محمد حسن زیدآبادی ( پیغمبر دزدان )
٦-امامزاده محمد ( ع )
٧-قلعه درویش
٨-مسجد جامع صاحب الزمان
٩-خلوتگاه
١٠-حمام قدیمی حاج درویش

منزل تاریخی حاج درویش

قسمت هایی از این خانه مجلل در زمان زندیه  شروع به ساخت آن شد . در اوایل قاجاریه دیگر قسمت های آن تکمیل شده است . بعد از درب خانه ورودی ،هشتی ( یا هشت ضلعی ) وجود دارد و بعد از گذشتن از چند راهرو طویل به حیاط خانه می رسد . قسمت هیا تابستان نشین ، با بادگیری زیبا و بلند در نوع خود منحصر به فرد می باشد . مالک و معمار این بنای مجلل حاج درویش بزرگ ( درویش یوسفعلی ) بوده که در عرفان و طریقت به مراتب بلندی دست یافته بود . معماری این بنای مجلل در جنوب کشور منحصر به فرد می باشد .

آب انبار زیدآباد

توسط حاج امان اله زیدآبادی یکی از خیرین و مالکان این منطقه ساخته شد . وی تاجر و صاحب ضیاع فراوان بود . به دستور وی آب انبار زیدآباد توسط استاد معمار یزدی ساخته و چندی بعد بادگیر دوم آن توسط خود استادان زیدآبادی ساخته و تمام شد . مصالح به کار رفته در آن از آجر و ساروج است . آب انبار قدیمی شهر تامین کننده آب مصرفی ساکنین منطقه در زمانی نه چندان دور بوده است .
حسینیه قدیم زیدآباد
از بناهای قدیم و معتبر زیدآباد که در حدود ٤٥٠ سال پیش ساخته شد و در زمان صفویه نیز مورد استفاده بوده است . آب قنات زیدآباد از میان آن می گذشته و مسجد کوچکی در ضلع غربی آن موجود بوده که مصالح به کار رفته در آن تماما از خشت و گل بوده است . این حسینیه آرامگاه افراد بزرگی از جمله شیخ محمد حسن زیدآبادی ملقب به پیغمبر دزدان است .

آرامگاه شیخ محمد حسن زیدآبادی ( نبی السارقین )

نامش شیخ محمد حسن متولد سال های ١٢٢٨  و ١٢٣٤ ه . ق از معاریف عصر قاجاری بوده است و در راه اصلاح و بهبود اوضاع زمان خویش بسیار می کوشید . وی از طرف رحمتعلی شاه به دلیل عرفان به لقب ( صفاعلی ) مفتخر گردید . در نظم و نثر و غزلیات ید طولانی داشته و صاحب سبک بوده وی در شعر به قارانی تخلص می کرد . شیخ حدود سال ١٣١٠ هجری قمری وفات یافته و در حسینیه زیدآباد مدفون گردید .
برج آجری زیدآباد
برج آجری زیدآباد در اصل متعلق به خانه ای زیبا در عصر قاجاری بوده بعدها به عنوان برج پاسگاه زیدآباد مورد استفاده قرار گرفته است . مصالح به کار رفته در آن آجر ، گچ و خشت خام می باشد . با آجر در دیواره برج شکل های زیبایی طراحی گردیده و منظره زیبایی به وجود آورده است.

امامزاده محمد ( ع )

امامزاده محمد (ع ) از اعقاب امام موسی ابن جعفر (ع ) می باشد که در قریه ای به نام محمودآباد درویش در ٦ کیلومتری جنوب غرب زیدآباد مدفون است . در زمان های صفویه و پیش از آن مرکز جمعیت مهمی بوده و بناهای اطراف آن با حمله افغان ها از بین رفته است . بنای قدیم آن در زمان قاجار و ایوان ورودی آن در زمان تیموریان ساخته شده است و هم اکنون  این حرم مطهر زیارتگاه عام و خاص می باشد .

قلعه درویش

از بناهای تاریخی موجود در زیدآباد قلعه درویش با قدمت بیش از دویست سال می باشد . این بنا منسوب حاج درویش یوسفعلی ( متوفی ١٢٨٤ هجری قمری ) از اوتاد صوفیه زمان خویش و یا پدر ایشان حاج درویش محمدعلی می باشد . انگیزه ساخت این قلعه بیشتر امر حفاظت از کالا و کاروان های حاج درویش بوده که بعنوان تاجر مهمی بین بندرعباس ، یزد و اصفهان در تجارت بوده است . قلعه درویش با دیوارهای قطور در زمان گذشته دارای چهار برج در چهار گوشه قلعه بوده و دروازه مستحکم آن رو به شرق باز می شده است. بالای دروازه اتاق دیده بانی موجود بوده و درب کوچکی از جانب غرب آن باز می شده که در موارد احتیاط از آن استفاده می شده است سه باب خانه چهار فصل که یکی از آن ها با اتاق های زیاد در اطراف و بادگیر بلندی نسبت به بقیه مجزاتر بوده و اتاقی در قسمت زمستان نشین آن با گچ بری های زیبا دیده می شود که مخصوص پذیرایی از مهمان های خاص بوده است .

مسجد صاحب الزمان

یکی از زیباترین و کم نظیر ترین مساجد در استان کرمان می باشد که در محرم سال ١٣٤٨ هجری شمسی توسط یکی از خیرین زیدآبادی بنام حاج سید ابراهیم حسینی زیدآبادی ساخته شد . بنای قدیمی مسجد در سال ١٣٧٦تخریب و بنای جدید با زیربنایی حدود ١٦٦٠ متر مربع در دو طبقه توسط وی ساخته شد. این مسجد دارای دو گنبد به ارتفاع ٢٦متر که یکی برای نمای داخل و دیگری جهت نمای خارج و مناره هایی به ارتفاع ٣٦ متر می باشد .

خلوتگاه

منزلی قدیمی متعلق به حاج امان اله زیدآبادی از خیرین این منطقه که ارادت خاصی به سالار شهید ان حضرت ابا عبدالله  داشته است . وی در منزل خویش به تعزیت امام حسین ( ع ) در دهه اول محرم می پرداخت . اندرونی خانه ایشان کوچک تر از بیرونی خانه بوده اما دارای پنج دری ها و خانه هشتی ورودی زیبایی بود که پنج دری ها و سه دری ها ، مخصوص نشستن مردم و عزاداران است . این بنای زیبا به خلوت مشهور است و مردم سال های سال است که در دهه اول ماه محرم به عزاداری سالار شهیدان در این محل می پردازند .

حمام قدیمی حاج درویش ( حمام کوچک )

حمامی قدیمی با معماری به سبک خاص که توسط حاج درویش یوسفعلی جهت استفاده عموم ساخته شده است . قدمت این حمام قدیمی به دوران قاجاریه می رسد که تا حدود ٣٠ سال پیش نیز مورد استفاده عموم مردم زیدآباد و حومه بوده است .

Template Design:Dima Group